...Sledeća strana ...Sadržaj ...

Uvodne napomene



Programski jezik C je koncipirao početkom sedamdesetih godina Denis Riči, na čijoj strani se može naći zanimljivi tekst The Development of the C Language iz 1993. Sam C je visoko razvijen programski jezik koji ima niz crta koje ga odvajaju od ostalih jezika iz doba njegovog nastanka: on raspolaže operatorima za rad nad bitovima, aritmetičkm operacijama nad adresama, blokovskom strukturom, dinamičkom alokacijom memorije, interfejsom prema operativnom sistemu, tipiziranjem podataka, rekurzijom, itd. Njegova glavna snaga dolazi iz standardizovanosti (ANSI C) koja omogućava prenosivost, zatim iz njegove modularne strukturiranosti i izuzetne efikasnosti u izvršavanju. Moguće slabosti C-a su u suviše labavoj tipiziranosti i slaboj zaštiti memorije. Izvesno je, takođe, da su iz iskustva koje je u programerskom svetu razvila upotreba C-a, nastali mnogi značajni savremeni programski jezici i koncepti.

Slabosti paskala, koji je dugo vremena bio programski jezik na kome je počivala početna nastava programiranja, ima slabosti koje su ga danas potisnule čak i iz edukativnih primena. Šta više, često korišćena verzija Turbo-paskala na personalnim računarima, ne samo da se veoma razlikuje od ISO-standarda paskala, već ima mnoge crte koje ga čine bližim C-u. Suštinske nedostatke paskala opisao je B. Kernigen 1981. u tekstu "Why Pascal is Not My Favorite Programming Language". Ovaj tekst se nalazi na Kernigenovoj web-strani.

Na Kernigenovoj strani posvećenoj jeziku C nalazi se i kratki "istorijski" pregled jezika C iz 1974. pod naslovom: Programming in C: A Tutorial, kao i drugi korisni izvori informacija na engleskom jeziku. Posebno, tu je i prilog o štamparskim greškama u drugom izdanju knjige Programski jezik C, kao i saveti o stilu programiranja.





...Sledeća strana ...Sadržaj ...
Duško Vitas, vitas@matf.bg.ac.yu